ارسال کالای فاسد شدنی 

حمل و نقل کالا های فاسد شدنی

بارهای فاسد شدنی به اقلامی گفته می شود که در اثر گذشت زمان، تغییر دما، رطوبت و فشار فاسد می شوند. این بارها به دلیل تفاوت با سایر بارها نیازمند اقدامات خاصی از لحظه تولید تا زمان مصرف است. حمل و نقل این بارها دشوار است زیرا مدت زمان زیادی نمی توانند در شرایط نرمال قرار بگیرند و امکان فاسد شدن، تغییر شکل و طعم و بو را دارند.

که این امر موجب کاهش فروش و قیمت آنها می شود. اکثر مواد غذایی جز بارهای فاسد شدنی هستند. حمل و نقل این بارها دشوار است زیرا مدت زمان زیادی نمی توانند در شرایط نرمال قرار بگیرند و امکان فاسد شدن، تغییر شکل و طعم و بو را دارند. که این امر موجب کاهش فروش و قیمت آنها می شود. اکثر مواد غذایی جز بارهای فاسد شدنی هستند.

از جمله مواد فاسد شدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گوشت قرمز و گوشت طیور تازه یا منجمد

 ماهی و فرآورده های آبزی

لبنیات و تخم مرغ

میوه و سبزیجات

گل و گیاه

واکسن و نمونه خون

 

حمل و نقل بارهای فاسد شدنی شرایط ویژه ای دارد. مدت زمان حمل، درجه حرارت، فشار و رطوبت باید برای هر کالای فاسد شدنی مطابق با استاندارد های خاصی باشد که موجب افزایش قیمت حمل این کالاها نسبت به سایر کالاها می شود. مسیر حمل ونقل برای کالاهای فاسد شدنی باید کوتاه ترین مسیر و بدون توقف باشد. برای حمل کالاهای فاسد شدنی از تجهیزات خاصی بهره می گیریم. وسایل حمل و نقل این کالاها حاوی اتاقک های یخچال دار و عایق شده است.

 

شیوه باربری و حمل بار کالاهای فاسد شدنی بسیار مهم است زیرا هرگونه اشتباه در حمل ونقل می تواند باعث فاسد شدن کالا شود. روش های حمل ونقل به صورت هوایی، دریایی و جاده ای است.سرعت بالا و کیفیت بهتر مواد فاسد شدنی از جمله مزیت های استفاده از حمل ونقل هوایی است.

 

ویژگی های وسیله حمل و نقل

 

اتاقک حمل بار این وسیله ها دارای کف، جداره، درب و سقف عایق هستند که امکان تبادل دما و رطوبت را با محیط خارج ندارند. همچنین مجهز به تجهیزات سرمایشی هستند. تجهیزات سرمایشی دارای منبع سرما هستند که باعث سرد شدن محیط می شوند.

 

کالاهای فاسد شدنی بدلیل حساسیت بالا لازم است که ویژگی های وسیله حمل و نقل بررسی شود. از جمله این ویژگی ها می توان به به موارد زیر اشاره کرد:

 

سالم بودن سیستم سرمایشی یا گرمایشی

تمیز و بی بو بودن اتاقک حمل مواد

باز بودن آبراه اتاقک

سرد شدن پیش از حمل بار

تنظیم بودن ترموستات